Rusça Öğrenmek

RUSYA ile ticaret yapan veya yapmaya çalışan bir firmada çalışıyorsanız veya çalışmak istiyorsanız yalnız başına İngilizce'nin bir işe yaramadığını göreceksiniz.

Maalesef, eski Sovyet Cumhuriyetlerinde, aynı Türkiye'de olduğu gibi, İngilizce öğretimi sorunlu. Bu yüzden, şirketinizin faaliyetleri geliştirmek istiyorsanız veya çalıştığınız firmada kariyer yapmak istiyorsanız Rusça öğrenmeniz şart.

Bugün Üniversiteden yeni mezun olmuş veya daha iyi bir işe girmek isteyen birinden İngilizce'nin yanında RUSÇA istenmektedir.

Bunun yanında Rusya veya Orta Asya ülkelerine çalışmak için gitmek istiyorsanız, mutlaka Rusça öğrenmeniz gerekmektedir.

Rusça Öğrenmek Zor Mu?

Eğer Rusça'yı İngilizce ile kıyaslarsak; Rusça ilk anda zor gelebilir, ama alfabeyi ve temel gramer kurallarını öğrendikten sonra emin olun Rusça öğrenmek zevkli bir hale gelecektir.

Rusça, Türkçe'ye hem çok benzer hem de hiç benzemez. Yani şöyle; Rusça'da her kelimenin 10 farklı çekimi var dersek abartmış olmayız.

Örneğin, рука (el) kelimesi - руку, руки, рукой, руках, руками, рукам, рук, руке, vb. gibi cümledeki yerine göre çekime uğrar.

Rusça dilinin en zor bölümü vurgu kısmıdır. Bir kelimenin vurgusu çekimine göre yer değiştirmektedir.

Örneğin, руки kelimesi ismin -in halinde çekilmiş ise, vurgu sondadır (rukii). Bu kelime aynı zamanda Rusça рука kelimesinin çoğuludur (eller). Bu durumda vurgu baştadır (ruuki).

Rusça öğrenme konusunda başarılı olabilmeniz için 2 altın kural var:

1) İlk temel şart; Rusça Dilbilgisi kurallarını çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Özellikle, Rusça Dilbilgisinde Padej adı verilen isimlerin çekim hallerini bir 'amatör dilbilimci' seviyesinde öğrenmeniz ve pratikte kullanabilmeniz gerekmektedir. Bu kuralları öğrenmezseniz, Rusça konuşmanız çok zor olacaktır. Şunu da bilmenizi isteriz ki; Rusça, İngilizce gibi kolay ezberlenen bir dil değildir.

2) Rusça Kursu seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Rusça, en iyi bir Rustan öğrenilmez çünkü bir Rus her ne kadar çat pat Türkçe konuşmayı öğrenmiş olsa da Türkçe ve Rusça gramer kurallarını bilmez.

Kulaktan dolma Rusça öğrenmek Rusça bilmek değildir. Herkes 1 saat içinde 10 Rusça kelimeyi çok güzel ezberleyebilir.
3) Rusya'da yaşayan bir Türk, bir yıl içinde 300-400 kelime ile konuşabilir. Maalesef Rusça öğrenmek bu kadar kolay değildir. Bu yüzden, gideceğiniz Rusça Kursu size Rusça'yı gerçekten öğretebilmelidir. Rusça eğitmen hem Türkçe hem de Rusça dillerini çok iyi bilmelidir ve bu işin üst düzeyde eğitimini almış olmalıdır.